Julie Chrysler a Cisco Hálózati Akadémia képviseletében vett részt a lipcsei WorldSkills 2013 verseny előkészületeiben, és magát az eseményt is a helyszínen követte végig. Néhány napja a WorldSkills hivatalos elektronikus hírlevelében valamint honlapján jelent meg Julie színes élménybeszámolója..Az alábbiakban ennek fordítását tesszük közzé. Az eredeti, angol nyelvű cikk
az alábbi oldalon olvasható.
Két akadémiai hallgató végzett dobogón a WorldSkills 2013 hálózati rendszergazda szakmájában
Julie Chrysler, Marketing and Student Advocacy, Cisco Networking Academy
Még mindig a lipcsei WorldSkills verseny hatása alatt vagyok. Elképesztő volt látni a világ minden részéről érkező, szakmájának elitjét képviselő több ezer tehetséges fiatal vetélkedését.
A WorldSkills a világ legjobb 23 éves és annál fiatalabb szakemberei számára biztosít lehetőséget arra, hogy harcba szálljanak az érmekért, 46 különböző szakmában, a szakácsoktól egészen a hálózati rendszergazdákig.
Öröm- és bánatkönnyeket egyaránt hozott, amikor a záróünnepségen a verseny győzteseinek a nevét kihirdették, lezárva ezzel a németországi verseny rendkívül mozgalmas egy hetét. Rendkívül megható volt látni a győztesek kitörő örömét, ami számomra egy olyan élmény volt, amit soha nem fogok elfelejteni.
A WorldSkills globális ipari partnereként a Cisco szponzorálta az IT Network Systems Administration (hálózati rendszergazda) szakmát. Ebben a szakmában az ázsiai versenyzők vitték a prímet, Jason Soh Szingapúrból és Takuya Nishide Japánból vihette haza a megosztott első helyért járó aranyérmet, míg a taiwani Hui-Zhong Liu lett a bronzérmes. Szívből gratulálunk a győzteseknek és minden versenyzőnek, aki részt vett a versenyen!
Mi is történt a lipcsei egy hét alatt?
A rendszergazda szakma versenyének négy napja különböző szakmai területeket fedett le, köztük a Linux, Windows, egységes kommunikáció és a hálózati biztonság témakörökkel. A versenyzők feladata olyan valós problémák megoldása volt, amivel a hétköznapi munkája során is találkozik egy hálózati rendszermérnök.
Köszönet illeti az Egyesült Államokat szakértőként képviselő Kelly Caudle-t (Stanly Community College, North Carolina), amiért az alábbi videóban nagyszerű áttekintést ad a versenyről.
A Cisco egy külön standot is felállított a versenyterületen, ahol a látogatók információt gyűjthettek az informatikai karrierlehetőségekről. A területen, amely a Discover Your Skill (Fedezd fel a képességeidet!) elnevezést kapta, egy mülheim-i szakközépiskola akadémiai hallgatói dolgoztak önkéntesként, ők mutatták be a látogatóknak, hogyan hasznosítható az informatika a sportban, a megújuló energiaforrások felhasználásában és a hálózatok területén. Voltak még további önkéntesek is, akik az építkezésben és a bontásban segédkeztek, illetve biztosították, hogy a versenyterület minden nap kész legyen az indulásra. Nagy-nagy köszönet minden önkéntes munkájáért, amivel hozzájárult a rendezvény sikeréhez!
Miért vállal szerepet a Cisco a szakmai versenyekben?
A WorldSkills, a NetRiders és a hozzájuk hasonló versenyek nem csak arra biztosítanak lehetőséget a hallgatók számára, hogy megmérettessék tudásukat, de egyúttal szakmai elismerésben is részük lehet. A NetAcad hallgatók mindig kiválóan szerepelnek a WorldSkills versenyeken, több mint 90 százaléka az összes versenyzőnek valamelyik Cisco Akadémiáról érkezik. Az idei versenyen a három dobogós közül ketten akadémiai hallgatók voltak. A NetAcad program tanfolyamainak gyakorlatorientált megközelítése, az online vizsgák, a laborgyakorlatok és az interaktív tanulási eszközök kiváló felkészülési lehetőséget biztosítanak a hallgatók számára.
A Cisco a Hálózati Akadémia keretein belül fejlesztette ki a Packet Tracer alkalmazást, ami egy szimulációs tanulási eszköz. A Packet Tracer-rel hálózatok hozhatók létre virtuálisan, amivel a kreatív gondolkodás és probléma megoldási képesség is fejleszthető.
A WorldSkills-re a Cisco szakértői csapata egyedi Packet Tracer feladatokat készített, a normál napi versenyfeladaton felül ezekből kellett egyet-egyet megoldaniuk a versenyzőknek minden versenynapon. Nézőként én úgy érzékeltem, hogy mindig ez volt a nap legizgalmasabb része. Egy második, a nézőközönség felé fordított monitoron tudták követni a látogatók, hogyan végzik el a valóságosnak tűnő virtuális környezetben a versenyzők a konfigurációs feladatokat.
Azok a szakértők, akikkel erről beszéltem, egyetértettek abban, hogy ezek a versenyek
-
hozzájárulnak a hálózati és az informatikai tudás terjesztéséhez;
-
elismerést jelentenek nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt;
-
versenyzők közötti világszintű közösséget építenek;
-
kiváló lehetőséget adnak a karrierépítésre.
Mit hoz a jövő?
A 200.000-nél is több WorldSkills látogató jelentős része a környékből érkező diák volt. Ezeknek a fiataloknak lehetőségük volt, hogy munka és versenyzés közben láthassák a fodrászokat, az autószerelőket és a szakácsokat, amint éppen egy adott munkafeladatot végeznek el. És mi hogyan tudjuk az informatikai szakmát hasonlóan izgalmasan bemutatni? Emlékszem az eseményhez kapcsolódó konferencia egyik előadójára, aki arról beszélt, hogy a modern technológia a WorldSkills-en felvonuló összes szakmára döntő hatással lesz a jövőben. Ennél lényeglátóbban nem is lehetne fogalmazni. Meg kell értetnünk a diákokkal az informatika lényegét és azt, hogyan mozoghatnak minél otthonosabban benne. Függetlenül attól, hogy milyen karrier utat választanak maguknak, az informatika alapvető fontosságú lesz az összes területen.
Az IT ipar robbanásszerű fejlődésen megy keresztül, és a növekedés folytatódni fog az elkövetkező években is. A tudáshiányról szóló legfrissebb tanulmányok bizonyítékokat vonultatnak fel arra vonatkozóan, hogy a kereslet az informatikai szakemberekre egyre csak nő. Egy kis statisztikával alátámasztva ezt: 2011 és 2015 között csupán Észak-Amerikában megközelítőleg 1,7 millió, felhő alapú szolgáltatásokhoz kapcsolódó új álláshely jön létre. Ez óriási álláspiacot nyit meg azok számára, akik ezen a területen képzelik el a karrierjüket. Az Európai helyzetre tekintve az látszik, hogy itt is közel 900.000 betöltendő álláshely lesz ebben az időszakban az infókommunikáció területén.
A Cisco több olyan kezdeményezésben vett részt, ami segít áthidalni ezt a szakadékot. Ezek közé tartoztak például az Európai Bizottság BiSTEMconnector és a Grant Coalition for Digital Jobs elnevezésű projektjei. Gert De Laet a Learning@Cisco-tól is részt vett annak a European Alliance for Apprenticeships elnevezésű kezdeményezésnek az aláírási ceremóniáján, ami éppen a lipcsei WorldSkills idején indult útjára.
Én személy szerint már most nagyon várom a pillanatot és az ezzel járó jóleső izgalmat, amikor megkezdhetjük majd a soron következő, a brazíliai Sao Paulo-ban rendezendő WorldSkills 2015-re a felkészülést!