Cisco biztonsági jelentés 2015: szemléletváltásra van szükség az IT biztonság területén
A Cisco 2015. évi biztonsági jelentése a legújabb trendek mellett egy 1700 IT biztonsági vezető megkérdezésével elkészített nemzetközi felmérés legfontosabb tanulságait is tartalmazza (Security Capabilities Benchmark Study). A kutatás azt vizsgálta, hogy a vállalatok mennyire tartják magukat felkészültnek a támadások ellen. A felmérés eredményei szerint az IT biztonsági vezetők 75 százaléka úgy gondolja, hogy védelmi megoldásai nagyon, vagy rendkívül hatékonyak, ugyanakkor a válaszadók által képviselt cégek kevesebb, mint 50 százalékánál használnak szabványos megoldásokat, és ezek legfrissebb kiadásait a biztonsági problémák megelőzésére.
A kiberbiztonsággal kapcsolatos kérdéseket tovább bonyolítják a támadók geopolitikai motivációi, és az adatkezelés és titkosítás területén alkalmazott, sokszor egymásnak ellentmondó helyi szabályzók.
Új szemlélet a kiberbiztonság területén: a felhasználóktól a vállalatvezetésig
A vállalatok csak egy átfogó megközelítéssel védekezhetnek hatékonyan az egyre kifinomultabb kibertámadások ellen, amelynek egyik kulcseleme, hogy az IT szakemberek mellett a védekezésbe a végfelhasználóktól a vállalat vezetéséig mindenkit bevonnak. A kiberbiztonsági stratégiának egyre kifinomultabb megoldásokat kell tartalmaznia, amelyek a támadások minden fázisában megfelelő védelmet biztosítanak.
„Az IT biztonság területén olyan megközelítésre van szükség, amelyben a szervezet minden tagja részt vesz, végfelhasználóktól a vállalat legfelsőbb vezetéséig. Régebben a DoS támadások és az IP-cím lopások okoztak fejfájást az informatikai biztonsággal foglalkozó szakértőknek, ma az adatlopástól és a kritikus szolgáltatások meghibásodásától tartunk. A támadók egyre nagyobb tudással rendelkeznek és kíméletlenül kihasználják a vállalatok gyengeségeit, miközben tevékenységüket igyekeznek elrejteni a kíváncsi tekintetek elől. A biztonsági rendszereknek ma már a támadás minden fázisa alatt megfelelő védelmet kell nyújtaniuk, így a vállalatoknak olyan technológiába érdemes befektetniük, amelyik alkalmas erre a feladatra” – mondta Ács György, a Cisco regionális hálózatbiztonsági szakértője.
A jelentésben szereplő legfontosabb trendek:
Webes biztonsági rések kihasználása: az elmúlt évek biztonsági naplófájljainak vizsgálatakor a szakértők az alábbi tendenciákkal találkoztak:
- A Java hibáinak kihasználása nagymértékben csökkent (34%), miután a program javuló biztonsági megoldásai miatt nehezebb kihasználni sebezhetőségeit.
- A Silverlight elleni támadások jelentős mértékben – 228%-kal – növekedtek, azonban ezek száma még így is viszonylag alacsony.
- A Flash (3% csökkenés) és a PDF (7% növekedés) elleni támadások száma nem mutat jelentős változást.
Exploit kit-ek: 88 százalékos csökkenés volt tapasztalható a támadások számában 2014 májusa és novembere között, azonban még ekkora visszaesés mellett is riasztó mértékű a komoly incidensek száma.
Flash és JavaScript – egy új kombináció: A Flash alapú kártevők most a JavaScript kódokkal együttműködve rejtik el rosszindulatú tevékenységüket. Ez egy exploit két fájl közötti – egy Flash és egy JavaScript – megosztásával lehetséges. Így sokkal nehezebbé válik a kártevők észlelése és elemzése. Ez a módszer szintén a támadók kifinomultságát és az egyre javuló szakértelmét bizonyítja.
Forrás: Cisco